دیدار هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان قم با مدیر کل امور مالیاتی استان

دیدار هیات مدیره کانون وکلای دادگستری قم با مدیرکل امور مالیاتی استان
اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان قم برای گفتگو در خصوص مشکلات مالیاتی وکلا و رفع آن، با مدیر کل امور مالیاتی استان دیدار و گفتگو کردند.
در ابتدای این دیدار، آقای افضلی نایب رئیس کانون وکلای دادگستری استان قم با اشاره به مشکلات همکاران در خصوص نصب دستگاه های کارت خوان بیان داشتند: تعداد قابل توجهی از همکاران تاکنون موفق به تهیه و نصب این دستگاه نشده و این کار نیاز به اطلاع رسانی بیشتر و آموزش دارد. لذا تمدید مهلت برای نصب دستگاه های کارت خوان ضروری به نظر می‌رسد .
ایشان همچنین با اشاره به ضرورت تعامل هر چه بیشتر بین وکلا و ادارات دارایی افزودند: متأسفانه بسیاری از پرونده‌هایی که در سامانه عدل ایران به نام هر وکیل ثبت می گردد در اصل یک موضوع و یک پرونده است که بنا بر رویه موجود یک پرونده از ابتدا تا انتها چندین بار در مراحل مختلف ثبت می شود لذا لازم است که کارشناسان محترم امور دارایی در رسیدگی های خود به این موضوع بیشتر توجه داشته باشند.
همچنین در این دیدار جناب خداپرست با اشاره به برخورد سلیقه‌ای برخی از کارشناسان دارایی در خصوص تعیین مالیات بر درآمد وکلا و با بیان اینکه بسیاری از تراکنش های بانکی وکلا و دریافتی های ایشان مربوط به هزینه‌های دادرسی موکلین یا اخذ محکوم به موکل است، اظهار داشتند: این مبالغ متعلق به موکل است که گاه وکلا چاره‌ای جز اخذ این هزینه‌ها ندارند، اما متاسفانه به دلیل عدم بررسی دقیق، این رقم ها به حساب درآمد وکلا گذاشته می‌شود.
ایشان همچنین با انتقاد از عدم پذیرش وکالت نامه های وکلای دادگستری در مراجع اداری افزودند: ارجح دانستن وکالتنامه های محضری نسبت به وکالت نامه های وکلای دادگستری صحیح نیست چرا که این وکالت نامه ها در تمامی مراجع قضایی با آن درجه از اهمیتشان مورد پذیرش است که لازم است مراجع اداری و مالیاتی نیز از این رویه تبعیت کنند.
در ادامه این دیدار خانم برومند نیز با انتقاد از طرح مباحثی با عنوان فرار مالیاتی از سوی برخی از مقامات ارشد مالیاتی اظهار داشتند: بیان این مطالب باعث از بین رفتن اعتماد عمومی به وکیل می‌شود و یکی از چندین اثر نامطلوب این اظهارات کم شدن مراجعه مردم به وکلا و متعاقبا کم شدن درآمد مالیاتی ناشی از کارکرد وکلاست پس رابطه متقابل فی مابین مودی وکیل و اداره امور مالیاتی وجود دارد. بنابراین این احترام و اعتماد متقابل بین این دو نهاد ضرورتی منطقی و اجتناب ناپذیر است .
ایشان در ادامه تصریح کردند: حدود ۱۵ درصد از وکلای کانون قم بنا به دلایل مختلف تمدید پروانه ننمودنده اند و احتمال دارد تعدادی از ایشان هر چند مودی مالیاتی هستند اما اظهارنامه ارسال ننموده باشند که این خود زمینه ایجاد این ذهنیت را برای مسئولین به وجود آورده باشد که این افراد مالیات خود را نمی پردازند و فرار مالیاتی دارند.
مدیر کل امور مالیاتی استان قم: نیازمند شناسایی وکلا کم درآمد هستیم.
مدیر کل امور مالیاتی استان قم در دیدار با اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان قم اظهار داشته اند: ما از سال ۹۸ به بعد عملا علی الراس نداریم و ملاک برای ما مدارک و مستندات است.
ایشان تاکید کردند: قطعاً ما نیز در کارمان ایراد داریم اما معتقدم که نباید ریالی اضافه و غیر شرعی از مودیان دریافت شود. لذا نیاز به شناسایی وکلایی داریم که درآمد وکالتی ندارند یا درآمد ایشان بسیار کم است.
آقای محمد علیزاده اهوازی در مورد عدم پذیرش وکالتنامه وکلا در مراجع اداری و مالیاتی اظهار عقیده کردند: بنده هم با شما موافقم چرا که قوت و اعتبار وکالتنامه های شما بیشتر از وکالت نامه های محضری است، لذا این موضوع را بررسی کرده و در صورت نیاز طی بخشنامه‌ای به مراجع مربوطه اعلام خواهیم کرد.
ایشان در ادامه و در خصوص نصب پایانه های فروشگاهی و ثبت آن در سامانه امور مالیاتی و با انتقاد از اینکه تعداد کمی از وکلا تاکنون ثبت نام کرده اند افزودند: چه ثبت‌نام انجام بشود و چه نشود، دسترسی به تمامی حساب های بانکی وجود دارد اما به دلیل الزام قانونی لازم است که تمامی وکلا و کارآموزان محترم در مهلت قانونی نسبت به آن اقدام کنند.
مدیر کل محترم امور مالیاتی استان در پایان خاطر نشان ساختند: ما اگر با مودی در روز اول به توافق برسیم بسیار بهتر از آن است که بعداً بخواهیم موضوع را دوباره در هیئت های حل اختلاف مورد بررسی قرار دهیم.
گفتنی است در پایان این دیدار مقرر گردید کانون وکلا طی مکاتبه‌ای دغدغه ها و موارد مورد نیاز جهت بررسی را به این اداره کل امور مالیاتی اعلام نماید.

افزودن دیدگاه جدید

پرسش امنیتی

پرسش امنیتی جهت جلوگیری از تکمیل فرم توسط ربات: