اولین نشست علمی ،تخصصی بازرسان کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور مورخ هفتم شهریورماه ۱۳۹۸به میزبانی کانون محترم البرز در شهر کرج برگزار شد.

اولین نشست علمی ،تخصصی بازرسان کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور مورخ هفتم شهریورماه ۱۳۹۸به میزبانی کانون محترم البرز در شهر کرج برگزار شد.

این نشست با حضور قریب به اتفاق بازرسان کانونهای وکلا،بمنظور بررسی علمی تخصصی نهاد بازرسی در کانونها برگزار گردید که محورهایی همچون چالش های ساختاری نهاد بازرسی درکانونهای وکلا و اصول و شاخصه های بازرسی و تبیین وظایف مالی، اداری و انتظامی بازرس و تشریح و فلسفه وجودی وضع ماده ۵ لایحه استقلال قانونی کانون وکلا ،نقش بازرس در قوانین جدیدمرتبط با سلامت اداری و سایر قوانین مربوطه و نیز تبیین جایگاه و نقش بازرس در کانونهای وکلا مورد بررسی قرار گرفت .
نشست مذکور راس ساعت ۹ صبح بر پایه برنامه ریزی قبلی و کنداکتور برنامه با خیرمقدم ریاست محترم و دبیر و بازرس محترم کانون میزبان شروع گردید. اولین سخنران مدعو آقای دکتر باقری کمار علیا از مدیران کل سازمان بازرسی و مدرس دانشگاه به طرح مباحث مربوط به ماهیت و کارکردها و انواع نظارت و اهداف نظارت در دستگاه اداری و همچنین به تفارق و تفاوت دو مقوله نظارت و کنترل و ساختارهای بازرسی از حیث علمی با نگاه تطبیقی در کانونها پرداختند.اولین بازرس سخنران همایش جناب دکتر حجتی بازرس کانون وکلای مرکز پیرامون جایگاه حقوقی بازرس در ترکیب هیات مدیره به ایراد سخن پرداختند .نشست مذکور در دو قسمت برگزار گردید،قسمت نخست با سخنرانی ۴ نفر از بازرسان با موضوعات مختلف همراه بود.
در قسمت دوم اکثر بازرسان شرکت کننده با مشارکت در مباحث به صورت نظری مطالبی را مطرح و هر کدام راهکارهایی را ارائه نمودند .

در پایان این‌نشست مقرر گردید، شیوه نامه وظایف و اختیارات بازرسان تدوین گردیده و جهت تبادل نظر نهایی در جلسات بعد ارائه شود که در این راستا کارگروهی با عضویت تعدادی از بازرسان حاضر تشکیل گردید.مقرر گردید کارگروه مذکور اولا وظایف بازرسان و کانونهای وکلا در قوانین مختلف جدید را مورد بررسی قرار دهدثانیا نسبت به تهیه پیش نویس شرح وظایف و اختیارات بازرسان تا نشست بعدی که در مهرماه در استان مرکزی برگزار می شود،اقدامات لازم را به عمل آورد.
خانم زهرا برومند بازرس کانون وکلای استان استان قم ضمن شرکت در این همایش و نشست علمی تخصصی ،به تبیین و توضیح پیشنهادات مطروحه سخنرانان جلسه پرداخته و جهت موضوع نشست پیشنهادات خود را ارائه نمودند.همچنین ایشان بعنوان احدی از اعضای کارگروه نهایی این نشست انتخاب گردیدند.

این‌نشست،بعنوان اولین‌گردهمایی با هدف سازماندهی نهاد بازرسی در کانونهای وکلا با شعار(هر وکیل یک بازرس است )،پس از قرائت بیانیه در ساعت ۲:۳۰ بعدازظهر به کار خود پایان داد.

متن بیانیه همایش

به نام خدا

برآیند اولین نشست تخصصی بازرسان کانون های وکلای دادگستری ایران
شهر کرج – ۷ شهریور ۹۸

اولین نشست تخصصی بازرسان کانون های وکلا در شهر کرج ، با حضور ۲۶ نفر از بازرسان کانون های وکلای دادگستری ، بازرسان اتحادیه و صندوق حمایت برگزار گردید و حاضرین بر موارد ذیل توافق و تأکید نمودند :
1- با توجه به سکوت قوانین و خلأ مقررات درباره حدود و استانداردهای مرتبط با وظایف و اختیارات بازرسان ، تدوین یک شیوه نامه بازرسی ضروری است .
2- با توجه به اینکه بازرسی یک امر تخصصی است ، برگزاری دوره های آموزشی به شکل کارگاهی ، برای بازرسان مورد خواست و تأکید حاضرین قرار گرفت .
3- کارگروهی جهت تدوین پیش نویس شیوه نامه بازرسی با عضویت سرکار خانمها دکتر هما داوودی و زهرا برومند و آقایان دکتر سید مهدی حجتی ، کیومرث سپهری ، مسعود جعفرزاده ، سعید آئینه وند ، محمد جواد سالمی پاریزی ، زانیار مینایی ، احمد صالحی ، محسن ملکشاهی ، امید صدیق رهنما ، دکتر رضا وطنخواه تشکیل گردید که :
اولا" – ظرف مدت ۲ ماه ، پیش نویس شیوه نامه را تدوین و جهت تصویب به کانون های وکلا و اتحادیه ارائه نمایند .
ثانیا" – وظایف کانون ها و بازرسان کانون ها در قوانین جدید را در یک مجموعه استخراج و به کانون های وکلا ارائه نمایند .
4- با توجه به اعلام آمادگی کانون وکلای استان مرکزی ، دومین نشست علمی – تخصصی بازرسان در شهر اراک برگزار خواهد شد .

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان قم

افزودن دیدگاه جدید

پرسش امنیتی

پرسش امنیتی جهت جلوگیری از تکمیل فرم توسط ربات: